חופש גדול לילדים, תיק גדול לכם. איך הפך הקיץ לעונש עבור ההורים?

המילה "לשרוד" מופיעה בצירוף תדיר מדי, לטעמי, עם הביטוי "חופש גדול". זה קורה כמעט בכל קבוצת הורים בפייסבוק ומגזין הורות ברשת. היחס אל חודשי הקיץ הוא כאל צרה צרורה ועונש להורים. נכון ששגרה ומסגרות הן דבר מבורך משום שהן מכניסות סדר וגבולות לחיים של כולנו, ונכון שבלעדיהן נדרשת היערכות מחדש למניעת כאוס, אבל החופש הגדול לא חייב להיחוות כאסון אם הוא יתוכנן נכון ואם היחס אליו יהיה מעט יותר מתון.

2018-10-28 | 09:37:01

פורסם ב"הארץ" בפינה  "הרהורים וילדים"

תכננו את החודשיים הבאים כך שיהיו יעילים ומספקים, ואל תהפכו לצוות בידור. כך תצליחו ליצור חופשת קיץ בלי לפשוט את הרגל ובלי לאבד את הסבלנות

המילה "לשרוד" מופיעה בצירוף תדיר מדי, לטעמי, עם הביטוי "חופש גדול". זה קורה כמעט בכל קבוצת הורים בפייסבוק ומגזין הורות ברשת. היחס אל חודשי הקיץ הוא כאל צרה צרורה ועונש להורים. נכון ששגרה ומסגרות הן דבר מבורך משום שהן מכניסות סדר וגבולות לחיים של כולנו, ונכון שבלעדיהן נדרשת היערכות מחדש למניעת כאוס, אבל החופש הגדול לא חייב להיחוות כאסון אם הוא יתוכנן נכון ואם היחס אליו יהיה מעט יותר מתון. להפך, החופש הזה יכול להיות דווקא קרקע פורייה להעצמה אישית, לגיבוש משפחתי ולפיתוח מיומנויות רגשיות-חברתיות שהוזנחו במהלך שנת הלימודים.

קצת חורה לי שהורים הורגלו לחשוב שהחופש הוא קללה, ושבילוי עם ילדיהם הוא רק קושי. שכחנו שהוא גם כיף. טפטפו לנו למחשבות שאי אפשר לשרוד את החופש בלי השקעה כספית מטורפת בשעשועים יקרים, וזו אחת הסיבות העיקריות לכך שהורים חוששים מפני חודש יולי. מובן שיש גם את הקושי להעסיק ילדים השכם והערב, ולהפריד ביניהם כשרבים.

ברור לי שחופשה כה ארוכה דורשת מאמץ כביר מההורים, אבל החרדה מפניה יצאה מפרופורציות. מה גרם לנו לאבד את הביטחון בשהות עם ילדינו הרכים? מי הוא זה שהצליח לגרום לנו לחשוב שאם לא נשקיע מאות שקלים ביום ילדינו ישתעממו? איך קרה שכל בילוי פשוט של אב ובנו הפך למשימה שהכיף שבה נעלם כליל?

כשכל בני הבית שוהים בו במשך חודשיים, מתבקש שייווצרו יותר חיכוכים מתמיד. זו אכן תקופה אינטנסיבית שדורשת גם לוגיסטיקה רבה, אך אני מוצאת שהקושי הכי גדול של רוב ההורים הוא בבחירת הפעילויות הנכונות למילוי היום עם הילדים. מה שבוחרים לעשות איכשהו מביא לוויכוחים, לעלויות מוגזמות ולסיכום חוויית ההורה במונחים כמו סבל, סיוט, מלחמה והתשה.

אז איך עושים מהעז מתוק?

ראשית, חשוב לשמור על שגרה. היא תהיה שונה מזו שבמהלך השנה, אבל חשוב שיהיה איזשהו סדר יום. כשלילדים צעירים יש רוטינה הם חשים בטוחים יותר ומאבקי הכוח סביב כל דרישה מהם פוחתים. אם תקפידו על ארוחות בשעות די קבועות, זמני מנוחת צהריים תואמי גיל וגיוון של פעילויות הימים יעברו בנעימים ובקלות. הקדישו זמן מחשבה ותכננו את מבנה היום מראש.

שנית, הגבילו את שעות הערות לפי צורכי הילד, גם אם אין גן להתעורר אליו מוקדם בבוקר. כיועצת שינה אני עומדת על חשיבות מספר שעות השינה ביום ובלילה, שאין להקל בה ראש גם בחופש. ילד שמגיע לעייפות יתר מפני שבילה עד שעה מאוחרת מדי לגילו עלול להתקשות בהרדמה, ושנתו תהיה קלה מדי או רוויית יקיצות. כשלא ישנים מספיק נעשים עצבניים וכך עלול להיהרס החופש שממילא הוא אינטנסיבי, חם ומאתגר.

דבר נוסף וחשוב הוא שאלת התכנים שימלאו את יומכם בחופש הגדול. בעיניי, בשנים האחרונות נוצר לחופשות הילדים אופי מסחרי מדי. משכנעים את ההורים בכל דרך אפשרית שחובתם לשלוח את הילד לחוגים רבים יותר ממספר השעות ביממה, ולצאת להצגות ומופעים יקרים לא הכרחיים כדי לייצר זמן משפחה איכותי. פרסומות משדרות לתת המודע שלנו שגיבוש משפחתי מתרחש רק באמצעות רכישת חבילת נופש יקרה, או במינוי לקאנטרי יקר. מחקר אמריקאי של תמר קרמר-סדליק בדק וביקר את הנושא. בעקבות ממצאיו הומלץ להתמקד בפעילויות יומיומיות פשוטות, ומהן לייצר זמן איכות משפחתי.

אני חושבת שהעשרה ובידור הם כיף וחשוב שהם יהיו חלק מהחופש, אבל חשוב אף יותר לא לאבד פרופורציות. אני ממליצה לחשוב איך לשלב את הילדים במשימות אותנטיות שעשייתן בצוותא תחמיא לתחושת הערך של הילד, תשפר את יכולותיו ותועיל גם לכם. למשל, שטיפת רכב היא פעילות נהדרת לשיפור המוטוריקה של ילדים בגיל הרך, תוך הנאה מהמים ומקצף הסבון. אפיית עוגיות מעודדת מגע בחומר (מצוין לילדים שמתקשים בגמילה מחיתולים, או לילדים שסובלים מהפרעה בוויסות החושי).

ויש עוד כמה אפשרויות: קיפול כביסה הוא דרך מקסימה לשוחח אגב למידת מיון צבעים וסוגים של בגדים. הכנת ארוחות ערב משותפות תאפשר לילד להרגיש אחראי ובעל ערך בבית, תוך שהוא לומד על ערבוב חומרים, ארגון סביבה והרגלי ניקיון. לימוד רכיבה על אופניים הוא פעילות חינמית שתתרום רבות לקשר הורה-ילד ולביטחון העצמי של הקטנטנים. הרכבת פאזל משפחתי משותף היא אימון לאסטרטגיות חשיבה ותכנון תהליך. משחק רביעיות או קלפים יכול להיות הנאה צרופה שבזכותה גם יתאמן ילדכם בהמתנה לתורו, התמודדות עם הפסד, ומיון לקטגוריות. כדי לצאת מהבית לכו יחד לים לבנות ארמונות בחול, בלו בספרייה העירונית ושאלו ספרי ילדים מעניינים וצאו לטייל ללמוד על צמחים. לכל אלה ולדומיהם יש ערך רב יותר מיציאה לקניון או רישום לקייטנה שלישית, וקל להוציאם לפועל.

זכרו שהחופש הגדול הוא בסך הכול שינוי, וכמו לפני כל שינוי בחיים יש להיערך  בהתאם כדי לצמצם בעיות וחיכוכים. בדיוק כמו שלקראת לידת אח חדש נשתף את הבכור באירועים הבאים, נגדיר חלוקת תפקידים חדשה בין ההורים ונכין את חדר הילדים, כך גם עלינו להיערך לחופשת הקיץ הזמנית. אחריה באות תקופת החגים ועוד חופשות קצרות, אז חלקו את האנרגיות ואת התקציב גם לזה ושמרו על קור רוח.

הכיף נמצא ברגעים הקטנים עם המתוקים שלכם ולא באירועי ענק מתישים וחסרי כל תוכן מקרב. רדו לגובה העיניים שלהם ובלו איתם בנעימים בלי לשבור את הראש. אם תיתנו מקום לדיאלוג הזה ביניכם תגלו שלא כל כך קשה לנהל אותו ואפילו די נחמד.

לפעמים נראה לנו שקל יותר לשלוח ילדים ממסגרת אחת לאחרת כדי שהזמן יעבור להם (ולנו) מהר יותר, אבל זה בא על חשבון היחסים שלכם איתם. ככל שתערבו אותם בפעילויות היומיומיות שלכם ותתנו להם תפקידים, כך תאפשרו להם להרגיש נחוצים ואהובים. בזכות זה הם יהיו נעימים יותר ופחות זועקים לתשומת לב. תראו שהמריבות ביניהם יפחתו ואתם תצליחו להעביר את חודשי הקיץ בלי חור בכיס ועם רווח גדול – שיפור התקשורת עם ילדיכם.

חשבו על הדברים ונסו לתכנן אותם. אם עד עכשיו פעלתם על טייס אוטומטי זה לא כי אתם לא יכולים אחרת, אלא כי לא נתתם על זה מספיק את הדעת.

 

הכותבת היא אשת חינוך והוראה, מדריכת הורים לגיל הרך בגישה הדיאלוגית ויועצת שינה.  לפייסבוק של נופר לוטווין.

 

אין לעשות שימוש בכתוב החורג מכללי זכויות היוצרים והקניין הרוחני

כל העתקה/שכפול/העברה/עריכה של החומר ללא אישור מהיוצרים אסורה בהחלט

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

mamashpuhe@gmail.com

072-3300607