סרטן שד – דברים שאת חייבת לדעת בכל גיל

2018-10-30 | 09:00:42

באדיבות עמותת "אחת מתשע"

עובדות שכדאי לדעת על סרטן השד:

  •  זהו הסרטן השכיח ביותר בישראל והגורם מס' 1 לתמותת נשים
  • אחת מכל 8 נשים עלולה לחלות בסרטן השד במהלך חייה
  • למעלה מ 5,000 חולות בסרטן שד מאובחנות כל שנה בישראל
  • מדי שנה, כ-1,000 נשים נפטרות מהמחלה
  • רבע מהחולות הן נשים צעירות מתחת לגיל 50
  • 92% מהנשים שאובחנו בשלב מוקדם מחלימות מסרטן השד!

 

המלצות  לנשים שאינן נמצאות בקבוצת סיכון:

 

בכל הגילאים: לשים לב לשינויים בשד (בצבע, בצורה, בתחושה, במבנה הפטמה), ובמידה וחל שינוי – לפנות לבדיקה קלינית של כירורג שד, ולבקש הפניה להדמיה של השד.

גילאי 30-40: להקפיד על שגרת הבדיקות בהתאם לגיל ולקבוצת הסיכון. יש לגשת לבדיקה קלינית על ידי כירורג שד אחת לשנה ולבצע אולטרסאונד בהתאם להמלצת הרופא.

גילאי  40-50: יש להקפיד על בדיקה קלינית על ידי כירורג שד אחת לשנה, ולבצע ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד בהתאם למבנה השד ולהמלצת הרופא.

גילאי 50 ומעלה: להמשיך ולהקפיד על בדיקה קלינית על ידי כירורג שד אחת לשנה. ממוגרפיה ואולטרסאונד י לבצע מדי שנתיים או בתדירות גבוהה יותר, לפי המלצת הרופא.

 

כיצד תדעי אם את בסיכון גבוה לחלות בסרטן שד?

 

הסיכון לחלות בסרטן השד הוא שילוב מורכב של גורמים, חלקם תורשתיים וחלקם קשורים לגורמים אישיים.

 

בקבוצת הסיכון נכללות, נשים שיש להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד (אמא, אחות) וכן נשים שיש במשפחתן מספר מקרי סרטן שד או שחלה. קבוצה נוספת היא נשים נשאיות של מוטציה בגןBRCA , וכן נשים שטופלו בצעירותן בקרינה למיצר בשל לימפומה מסוג הודג'קין.

ישנם גורמים נוספים הנחשבים כמגבירי סיכון כגון: נשים שקיבלו מחזור חודשי בגיל צעיר (לפני גיל 11) ונכנסו לתקופת המעבר בגיל מבוגר יחסית (אחרי גיל 55), נשים שילדו בגיל מבוגר או לא ילדו כלל.

במקרים אלה יש להתייעץ עם הרופא לגבי שגרת הבדיקות המתאימה, שתכלול גם מעקב תכוף אצל כירורג שד ואולי אף בדיקות הדמיה נוספות.

 

לצד שגרת הבדיקות, חשוב לשמור על אורח חיים בריא: תזונה נכונה, שמירה על משקל תקין, פעילות גופנית וגם לא לשכוח לחייך ולחיות את החיים בהנאה ובקבלה.

 מידע נוסף ניתן לקרוא באתר של עמותת "אחת מתשע" – https://www.onein9.org.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

mamashpuhe@gmail.com

072-3300607